Az elmúlt évtizedekben már többször megélhettük a monitorok átalakulását. A kezdeti, még katódsugárcsövekkel és hatalmas súlyokkal operáló CRT kijelzők helyére valamikor a 2000 első évtizedének végén kezdtek el szállingózni az LCD megjelenítők. Akkoriban még a meglehetősen limitált színhűséggel operáló TN panelek jelentették a csúcs szériát. Mindezt természetesen maximális 60 másodpercenkénti képfrissítéssel, azaz 60 Hz-el megfűszerezve. Aztán ahogy az lenni szokott, a gyártók folyamatosan igyekeztek innovatívak maradni ebben a szegmensben is. Először csak a TN panelek gyorsultak, már találkozhattunk akár 120 Hz-et is felvonultató példányokkal, majd később az IPS és VA panelek is színre léptek. A képfrissítést is tovább sikerült tornászni, manapság már senki nem lepődik meg egy 240 Hz-es kijelzőn sem, a csúcs pedig valahol 540 Hz környékén lehet 2024 tavaszán.
Jogosan merülhet fel a kérdés, hogy vajon mi lehet a következő lépcsőfok. Szerencsére erre már meg is kaptuk a választ az elmúlt néhány évben. Nagy eséllyel az OLED monitorok felé orientálódnak mind a gyártók, mind pedig a felhasználók. Az OLED rengeteg előnyt hordoz magában. A tökéletes feketéjének köszönhetően gyakorlatilag végtelen kontrasztot kapunk, miközben a pixelfrissítés ideje jóval gyorsabb a többi panelhez képest. Nincs utánhúzás, nincs szellemkép, így nem csak az AAA játékok, de a kompetitív címek szerelmesei is imádják a friss technológiát. Ez azonban nem jelenti azt, hogy teljesen tökéletes lenne. Az AOC Agon Pro AG276QZD segítségével arra próbáltunk választ kapni, hogy mit tud 2024-ben egy OLED monitor, mellyel a gamer közösséget célozta meg a gyártó.
A doboz, specifikációk, összeszerelés
Az elmúlt időszakban a gyártók egyre letisztultabb designt igyekeznek megtervezni a dobozaikra. Az AOC ezúttal az arany középutat próbálta meg belőni, egész nagy sikerrel. A doboz kellően színes, hogy felhívja magára a figyelmet, miközben mégsem megy át túl giccsesbe. A monitor legfőbb tulajdonságait már a dobozról leolvashatjuk, a „Pro”, „Ultimate” szócskák pedig azt próbálják erősíteni az emberben, hogy itt bizony valóban ütős monitorról beszélhetünk. A dobozon belül még a kiegészítők is extra dobozkát kaptak, nem csak úgy beleszórta őket a gyártó a monitor mellé.
Nézzük is a nyers specifikációkat:
- Panel típusa: OLED
- Kijelző mérete: 26.5 inch
- Felbontás és maximális képfrissítés: 2560×1440, 240 Hz
- Válaszidő: 0.01 ms
- Csatlakozók: USB 3.2, 2xHDMI, 2xDP, 3.5 Jack kimenet
- Fogyasztás: 34W
- Fényerő: akár 1000 nit
- G-Sync / FreeSync kompatibilitás
- Súly: 6.4 kg
Specifikációk tehát teljesen prémium monitorról árulkodnak. Az összeszerelés nem is lehetett volna egyszerűbb. A monitortartó talpát nemes egyszerűséggel, akár kézzel is rá lehet csavarozni a tartóra, míg a monitor rögzítése szintén pár másodperc alatt megtörténhet. Nincs csavar, nincs 5 óra izzadás, tényleg néhány pillanat alatt a tartóra kerülhet a monitor. Itt abszolút jár a piros pont, remélhetőleg egyre több gyártó tér át hasonló megoldásokra.
Megjelenés
A monitor úgy igyekszik kicsit kitörni az átlagból, hogy közben mégsem találunk rajta durva éleket vagy otromba logót. A tartó talpa máris játszik kicsit az aszimmetriával, hiszen nem egy kör vagy négyzet adja az alapját, hanem egy nem szabályos ötszög. A monitorra ezen kívül talán a legjobban a letisztult szó illik, a felhasználó felé néző oldalt mindössze az egy AGON felirat töri meg a kijelző alján. Oldalirányból megnézve a monitort hamar kiderülhet, hogy itt valóban OLED megjelenítőről beszélhetünk, hiszen meglehetősen vékonyka tudott maradni. Az OLED pixeleknek nincs szükségük dedikált megvilágításra, ezért pár milliméter vastag „házban” is remekül érzik magukat.
A monitor hátsó része azonban már adhat némi gamer életérzést, hiszen LED fény szalad végig, illetve egy nagyobbacska AGON felirat is helyet kapott a hátlapon. A LED természetesen kikapcsolható, de a mindennapi használat során nem igazán okozott problémát, sőt, némi extra fényjátékot is generált így a sötét szobában. Néhány gyártó itt is hajlamos túlzásba esni asztalra kivetített logókkal és hasonló finomságokkal, szerencsére az AOC itt is az arany középút mezején tudott maradni. A monitor hátlapján kaptak helyet a csatlakozók is, USB hubként is funkciónál a monitor, ahogy bizony a DP 1.4 és HDMI 2.0 portokról sem kell lemondani a 3.5 mm-es Jack mellett.
A teljesítmény
A monitor bekapcsolása után érdemes lehet a sötét módot is beizzítani Windows-ban, hiszen így egy új világ tárulhat ki a játékosok előtt. A tökéletes feketének köszönhetően a sötét színek tényleg sötétek tudnak maradni, a fekete háttér nem egy szürke pacaként jelenik meg a monitoron. Az OLED paneleken kontrasztja kimagaslik az IPS, VA és TN panelek háromszögéből, a tartalom szinte le akar mászni a képernyőről. Aztán ekkor még el sem jutottunk a játékokig, pedig a monitor ott mutatja meg az igazi erejét.
A 240 Hz-es képfrissítésnek és a 0.01 ms válaszidőnek köszönhetően olyan érzése van az embernek, mintha az ablakon nézne ki valós időben. A legnagyobb rántások, fordulások közben sem tapasztalható semmilyen utánhúzás. Ebből nem csak az FPS és TPS játékok, de akár a szimulátorok is profitálhatnak. AAA címek esetében is hasonlóan remek élménnyel találkozhatnak a játékosok, és még akkor sem kell csüggedni, ha a 240 FPS-t nem tudná kisajtolni magából szegény videokártya. A FreeSync és G-Sync technológiáknak köszönhetően a monitor szinkronizálja az éppen aktuális képfrissítését az alacsonyabb FPS számhoz, így vajsima maradhat az élmény akkor is, ha csak 70, 80 vagy épp 110 FPS-t sikerült kicsikarni valamelyik címből. A kompetitív játékokban pedig elérhető cél a a 240 FPS még gyengébb videokártyával is, hiszen ott kevésbé számít a grafika. A monitor teljesítménye tehát kiemelkedik a mezőnyből, az 1440p felbontás pedig remek választás volt erre a képátlóra. 4K felbontást sokkal nehezebb lenne meghajtani, az 1080p pedig már túl pixelesnek hatna sokak számára.
Beállítás
Rengeteg lehetőségünk van a monitor beállítására. A monitor hátsó részén találunk egy joystick elven működő gombot, mellyel gyorsan és magabiztosan lépkedhetünk a monitor beállításai között. Rengeteg személyre szabási opció várja a játékosokat, a színbeállítástól kezdve a beépített célkereszteken át a fényerőig. Ha valamiért nem tetszik ez a megoldás, akkor a gépre telepített „I-Menu” alkalmazás segítségével is vezérelhetjük az egyese beállításokat.
Az E-sport jövője?
540 Hz-es TN panelek ide vagy oda, nagy eséllyel az OLED lehet a E-sport monitorok következő lépcsője. Természetesen a magas képfrissítés itt is kötelező eleme lesz majd a monitoroknak, ám azonos képfrissítés mellett az OLED sokkal szebb és gyorsabb képet vetíthet a versenyzők szeme elé. Nem véletlenül, hiszen jóval gyorsabban váltanak színt a pixelek, azaz kevesebb a szellemkép és az elmosódás, igazán gyorsan mozgó elemeket is élesebbnek lát az emberi szem. Az OLED panel előtt pedig még komoly fejlődési görbe áll, a 480 Hz-es panelek sem tűnnek elérhetetlennek. Ezt a valóságban is tudta igazolni a monitor, hiszen elképesztő válaszidőt tanúsított Counter-Strike 2, Rocket League vagy épp Valorant játékok alatt. Egy biztos, nem a monitoron múlik a meccsek végeredménye.
Hátrányok
Ahogy az lenni szokott, tökéletes technológiáról nem beszélhetünk. Ez nem az AOC hibája, a monitor hibáit az OLED technológiából eredendő hiányosságok adják. Ide sorolhatjuk a fényerőt. Míg az olcsóbb IPS monitorok akár 400, 450 nitig is elmennek manapság, addig az OLED kijelző SDR módban inkább a 200-250 nites határon mozog, HDR-ben ez már kellemesebb, érdemes lehet Windows szinten is bekapcsolni a HDR-t. Ez többnek tűnik a tökéletes kontraszt miatt, ám így is előfordulhat, hogy igazán fényes szobában már kevésnek bizonyul. Ez azonban a felhasználók kifejezetten kis százalékát érinti.
Szintén hibaként sorolhatjuk az LG WOLED paneljainak pixelkiosztását, melynek „köszönhetően” néha szőrösnek tűnhetnek a betűk. Szerencsére a Windows szoftveres oldalról igyekszik ezt is kompenzálni, ám az igazán éles szemű felhasználók azért kiszúrhatják. Ezen a két hátrányon egyértelműen túl lehet lendülni, ám a harmadik talán a jelenlegi legnagyobb visszahúzó erő. Ez pedig nem más, mint az árcédula. Még régebbi OLED monitorokat sem találunk 250-300 ezer forint alatt, ez alól az AOC monitorja sem kivétel. A többiek sem adják olcsóbban a technológiát, ez sajnos mindig ilyen azokban az időszakokban, amikor még csak egy úttörő, de rétegtermékről beszélhetünk. A felhasználóknak kell eldönteniük, hogy az egyértelműen jobb képességek mekkora szorzót érnek meg. A dupla, kb. 200 ezer forintos árat még sokan kifizetnék, ám a négyszeres szorzót már sokan nehezebben nyelik le.
Verdikt
Az AOC Agon Pro AG276QZD méltó képviselője az OLED monitoros szegmensnek. Gyakorlatilag minden téren a prémium szintet hozza, ám ezért az árcéduláért már el is várja az ember. Brutális személyre szabhatóság, villámgyors képfrissítés, tökéletes kontraszt és fekete jellemzi az egységet. A megjelenése is kellemes, pillanatok alatt az asztal dísze lehet. Egyedül a brutális árcédula lehet visszatartó erő sokak számára.
Pozitív:
- Végtelen kontraszt
- Tökéletes feketék
- Brutálisan gyors válaszidő és magas képfrissítés
- 1440p felbontás
- USB HUB
- Beépített hangszórók
- Rengeteg DisplayPort, HDMI bemenet
- Kellemes, letisztult megjelenés
Negatív:
- Nagyon borsos árcédula
- SDR módban nem túl combos fényerő
Ha teljesen objektíven, a technikai adatokat megvizsgálva közelítjük meg a monitort, akkor közel 10 pont járna érte, ám ha az árcédulát is számításba kell venni, akkor valahol 8/10 lehet az igazságos pontszám. Nem feltétlenül egyezik az árcédula szorzója a tényleges technológiai ugrás szorzójával, például egy 240 Hz-es, IPS monitorhoz képest. Remélhetőleg az elkövetkezendő években ezen finomítanak majd a gyártók. Aki azonban a jelenleg elérhető csúcs képminőséget szeretné csúcs teljesítménnyel beszerezni, az az AOC monitorjával nem lőhet mellé.